Erasmus+ Personel Haftası Başarıyla Tamamlandı


Üniversitemizde 06-09 Mayıs 2018 tarihleri arasında birincisi düzenlenen Erasmus Personel Haftası başarıyla tamamlandı. Dört gün süren etkinliğe Çekya, Polonya ve Portekiz’de bulunan farklı üniversitelerden akademisyenler katıldı.

06 Mayıs 2018 tarihinde öğleden sonra başlayan etkinliğin ilk gününde tanışma toplantısı yapıldı. Yurtdışından gelen akademisyenler ve Erasmus Ofis çalışanlarımızın hazır bulunduğu bu toplantıda yabancı akademisyenler üniversitelerini tanıtıcı sunumlar yaparken, Erasmus Ofisimiz tarafından ise üniversitemizi tanıtıcı sunumlar yapıldı.

Etkinliğin 2.gününde sabah oturumunda üniversitemizin akademik ve idari birimlerine ziyaretler gerçekleştirildi. Erasmus Ofis çalışanlarımız eşliğinde gerçekleştirilen bu ziyaretlerde ilk olarak derslikler ziyaret edilerek bazı akademisyen ve öğrencilerimizle kısa süreli sohbetler yapıldı. Dersliklerin ardından Kongre ve Kültür Merkezi, Kütüphane, Yemekhane, Spor Salonu ve Çarşıyı gezen katılımcılar külliyemizdeki tüm birimleri çok beğendiklerini ifade ettiler.  Programın öğleden sonraki kısmında ise Murat Köprüsü, Kale Parkı ve şehir merkezine ziyaretler gerçekleştiren katılımcılar hem Muş yöresi yemeklerinin tadına bakma fırsatı hem de alışveriş yapma imkânı buldular.

Etkinliğin 3.gününde ise ilk olarak Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz MUTLU eşliğinde,  daha sonra İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah KIRAN eşliğinde ders verme etkinliğine katılan yabancı akademisyenler hem kendi ülkeleri ve üniversiteleri hakkında bilgi verdiler hem de akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yöneltilen sorulara cevaplar verdiler. Ders verme etkinliklerinin tamamlanmasının ardından rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT tarafından kabul edilen yabancı akademisyenler kendileri ve üniversiteleri hakkında bilgiler vererek, her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirttiler. Muş Alparslan Üniversitesini her yönüyle çok beğendiklerini, programdan çok memnun kaldıklarını ve özellikle Muş yemeklerini çok beğendiklerini ifade eden akademisyenler, kendilerine gösterilen yakın ilgi ve alakadan dolayı rektörümüze teşekkürlerini ilettiler.  Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT ise, yabancı akademisyenleri üniversitemizde misafir etmekten dolayı çok memnun kaldıklarını, ileriki yıllarda daha fazla yabancı akademisyeni misafir etmek istediklerini belirterek bunun uluslararasılaşmaya büyük katkı sunacağını ifade etti. Çok samimi bir ortamda gerçekleştirilen ziyaret, rektörümüz tarafından verilen hediyelerin ardından sona erdi.

Etkinliğin son günü olan 4.günde ise, katılımcılar Erasmus Ofis çalışanları ile bir araya gelerek işbirlikleri konusunda fikir alışverişinde bulundular. Çekya ve Polonya’dan gelen katılımcılarla karşılıklı personel ve öğrenci değişimi protokolü imzalandı. Katılımcılara katılım sertifikalarını takdim eden Erasmus+ Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Yahya ADANIR, gerçekleştirilen program hakkında şunları ifade etti; “2009 yılından beri ECHE (Yükseköğretim Kurumları için Erasmus Beyannamesi) sahibi bir üniversiteyiz ve aradan geçen 9 yılda 200’ye yakın personelimiz ders verme ve eğitim alma, 150’ye yakın öğrencimiz ise öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında Avrupa’nın değişik ülkelerindeki üniversitelere ziyaretler gerçekleştirdiler. Fakat Avrupa’daki üniversitelerden Muş Alparslan Üniversitesine gelen personel ve öğrenci sayısı yok denecek kadar az idi. Üniversitemizi uluslararası arenada tanıtıp uluslararası standartları yakalamak, çok kültürlülüğü sağlamak ve gelen personel ve öğrenci sayısını arttırmak amacıyla Erasmus+ Personel Haftası düzenlemeye karar verdik. Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz programa Çekya, Polonya ve Portekiz’deki değişik üniversitelerden akademisyenler katılım gösterdiler. Çok verimli geçen program sonunda katılımcılarla karşılıklı öğrenci ve personel değişim anlaşmaları imzaladık. Katılımcılar düzenlenen programdan çok memnun kaldılar ve sonraki yıllarda öğrencilerinin ve çalışma arkadaşlarının Muş Alparslan Üniversitesine hareketlilik gerçekleştirmeleri amacıyla bir elçi gibi çalışacaklarına dair bize söz verdiler. Gelecek sene bu programın 2.sini gerçekleştireceğiz ve eminim ki çok daha fazla katılımcının yer alacağı daha dolu bir program gerçekleştireceğiz. Bu programın gerçekleştirilmesinde bizden desteklerini esirgemeyen başta rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT olmak üzere, rektör yardımcımız Prof. Dr. İbrahim ERDOĞAN’a, dört gün boyunca katılımcılara eşlik eden Öğr. Gör. Mahmut AKAR’a ve Erasmus+ Ofisinde çalışan diğer öğretim görevlisi arkadaşlarıma, katılımcıları en iyi şekilde ağırlayan ve her türlü desteği sağlayan konukevi çalışanlarına, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”