Uluslararası Kredi Hareketliliği Projesi (KA107) Kapsamında İlk Misafirlerimizi Ağırladık


erasmus kosova.1

Muş Alparslan Üniversitesi KA107 Projesi kapsamında sadece Avrupa Birliği ülkeleriyle değil diğer ortak ülkelerle de öğrenci ve personel değişimine imkân tanıyan Erasmus Uluslararası Kredi Hareketliliği Projesi (KA107) kapsamında Kosova, Bosna Hersek, Gürcistan, Filistin, Ukrayna ve Kazakistan’daki ortak üniversitelerle iş birliği başlattı.

Muş Alparslan Üniversitesi 23-26 Ağustos 2021 tarihleri arasında bu proje kapsamında Kosova Universum College kurumundan gelen misafirlerini ağırladı. Erasmus+ KA107 Projesi Personel Eğitim Alma Hareketliliği çerçevesinde Universum College’dan gelen 7 kişilik akademik ve idari heyet üniversitemiz Erasmus Ofisi yetkilileri tarafından karşılandı. 4 gün boyunca devam eden ziyarette misafirlere üniversitemiz hakkında bilgilendirmeler yapılarak, olası iş birlikleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Üniversitemiz yerleşkesine ve Muş’un tarihi ve doğal güzelliklerine yapılan ziyaretler ve takdim edilen hediyelerden sonra Kosova heyeti üniversitemizden ayrıldı.

Konu hakkında bilgi veren Erasmus Kurum Koordinatörü Öğr. Gör. Yahya ADANIR şunları ifade etti; “Erasmus Ofisi olarak hem 2020 hem de 2021 yılında Türkiye Ulusal Ajansına sunduğumuz iki projemiz hibe almaya hak kazanmıştı. Kosova, Bosna Hersek, Gürcistan, Filistin, Ukrayna ve Kazakistan’daki birer yükseköğretim kurumu ile karşılıklı öğrenci ve personel değişimini kapsayan ve yaklaşık 250 bin avroluk bir bütçeye sahip projelerimizi pandemiden dolayı uygulamaya koyamamıştık. Fakat birçok ülkenin 2021-2022 akademik yılından itibaren yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte, bizler de projelerimizi yavaş yavaş uygulamaya geçirmeye başladık. Bu kapsamda ilk olarak proje ortağımız olan Kosova Universum College yükseköğretim kurumundan 7 kişilik akademik ve idari personelden oluşan heyeti misafir ettik. Bu akademik yıl içerisinde diğer proje ortağımız olan ülkelerle de karşılıklı öğrenci ve personel değişimini gerçekleştireceğiz. Ortağımız olan kurumlar değişim programına katılacak öğrenci ve personelleri bizim koordinemizde kendileri seçeceklerdir. Ortağımız olan ülkelere göndereceğimiz öğrenci ve personel için de kurum olarak yakın zamanda ilana çıkacağız. Bu projeler kapsamında kurumumuzdan toplamda 36 personel ve 15 öğrenci bu hareketliliklerden faydalanacaktır. Öte tarafta ortağımız olan ülkelerden de aynı sayıda öğrenci ve personel kurumumuzda hareketliliğe katılacaklardır. Üniversitemizin uluslararasılaşmasına büyük katkısı olacağına inandığımız bu projelerin devamının gelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

   
© Muş Aparslan Üniversitesi | Erasmus Koordinatörlüğü | 2017